۱۳۹۰ فروردین ۲۶, جمعه

«درگیری‌های شدید در اهواز با ماموران امنیتی»


شهر اهواز و دیگر شهرها نظیر حمیدیه، فلاحیه (شادگان)، و خلف آباد به پادگان نظامی تبدیل شده اند. طبق تماس هایی که با برخی از افراد در شهر اهواز صورت گرفته این شهر در محاصره کامل نیروهای پلیس و بسیجیان است، به طوری که رفتن به محله هایی همچون زرقان وشیبان و الدایره و ملاشیه وصیاحی بسیار مشکل است.
طبق گزارش برخی گروه های سیاسی اهوازی در در گیری دیشب – پنجشنبه شب - میان گروهی از جوانان عرب اهوازی در محله صیاحی ٣ نفر کشته و ده نفر زخمی شده اند. امروز – جمعه - نیز در گیری هایی میان تظاهرکنندگان در خیابان فرحانی در محله الدایره (کوی علوی ) رخ داده است اما هنوز خبری از مجروحان یا کشته ها نرسیده است. همچنین دیشب صدای تیراندازی وآمبولانس در الدایره و العزیزیه (خشایار) شنیده شده است. این امر باعث کندی ترافیک در این مناطق شده است. پیش بینی می شود امشب نیز تظاهرات ودر گیری ها در اهواز از سر گرفته شود.
امروز نیز یک عرب اهوازی در جاده میان محله صیاحی و حمیدیه توسط نیروهای امنیتی کشته شد. نام این فرد عبدالرحمان البدوی است.
از چند شب پیش تاکنون نقاط بازرسی در اغلب مناطق شهر اهواز و شهرهای تابعه ایجاد شده است که از ساعت ۹ شب به بازرسی خودروها وسرنشین های آنها می پردازند، یعنی عملا از ۹ شب در این شهرها حکومت نظامی است.
از یکی دو ماه پیش جوانان عرب اهوازی در داخل و خارج بر روی فیسبوک و شبکه های تلویزیون های عربی، مردم عرب عربستان (خوزستان) را به برگزاری تظاهرات به مناسبت ششمین سالگرد قیام مردم عرب در ۱۵ آوریل ۲۰۰۵ فراخوانده اند. اما حاکمیت شووینیست جمهوری اسلامی طی بیست روز گذشته بیش از ۱۵۰ تن از فعالان سیاسی، فرهنگی واجتماعی خلق عرب را دستگیر کرده و به زندان های نامعلوم منتقل کرده اند. از این دستگیر شدگان ٣۰ تن زن و دختر عرب اهوازی هستند. در میان دستگیر شدگان معلم، شاعر، روزنامه نگار و فعالان حقوق بشر وحقوق زنان دیده می شوند.
در ۱۵ آوریل ۲۰۰۵ تظاهرات مسالمت آمیز مردم عرب در شهر اهواز در اعتراض به برنامه دولت جمهوری اسلامی ایران برای تغییر بافت جمعیت استان به زیان مردم عرب، توسط نیروهای امنیتی و پلیس به خاک وخون کشیده شد. در آن سال ۱۵ نفر کشته و ده ها تن زخمی و صدها تن دستگیر شدند که بعدها شماری از آنان در بیدادگاه های رژیم اعدام شدند.

هیچ نظری موجود نیست: