۱۳۹۰ خرداد ۹, دوشنبه

دهها کشته و مجروح در یکشنبه خونین شمال دمشق


در ادامه سرکوب مخالفان دولت بشار اسد، نیروهای سوری روز یکشنبه (۲۹ مه / ۸ خرداد) به دو شهر در شمال دمشق حمله کرده و با هجوم به خانه‌های مردم معترض، ۱۱ تن را کشته و دهها تن را مجروح کردند.
به گزارش رویترز، هلیکوپترها و تانک‌های ارتش سوریه شهرهای رستن و تلبیسه را محاصره کردند و با مسلسل در خیابان‌های شهر به تیراندازی پرداختند. شهر تلبیسه با ۶۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰ کیلومتری حمص قرار دارد که مرکز بزرگترین تظاهرات ضد دولتی در ماه‌های گذشته بوده است.
مخالفان دولت می‌گویند که در نقاط مختلف سوریه، مردم اعتراضات شبانه را ترجیح می‌دهند؛ اگرچه نظامیان سوریه، در تمام شهرها و روستاهای این کشور در جستجوی فعالان مخالف دولت‌اند.

«مردم نیستند؛ تروریست‌اند»

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) حوادث روز یکشنبه شهرهای رستن و تلبیسه را «عملیاتی برای یافتن تروریست‌ها» توصیف کرد و گفت: «در این عملیات چهار مأمور پلیس کشته شدند؛ این نیروها در جستجوی تروریست‌ها بودند تا آنها را به تسلیم دستگاه عدالت درآورند».

پیش از این نیز مقامات ارشد حزب بعث سوریه، تظاهرات خیابانی و تیراندازی به مردم را، کار "گروههای مافیایی و تبهکار و مزدوران خارجی" خوانده بودند.

در حالی که سازمان‌های مدافع حقوق بشر، شمار کشته‌شدگان را از زمان آغاز اعتراض‌های مردمی در ماه مارس تاکنون بیش از یک‌هزار نفر اعلام کرده‌اند، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه کمتر از دوهفته پیش با تکرار وعده اصلاحات در کشور، اعلام کرد که «نیروهای امنیتی در رویارویی با اعتراضات دو ماه گذشته این کشور دچار اشتباهاتی شده‌اند». وی در همین سخنان که از طریق روزنامه "الوطن" منتشر شد از «آموزش هزاران نیروی پلیس» این کشور خبر داد.

در واکنش به سخنان اسد، هیلاری کلینتون در یک کنفرانس خبری به همراه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «بشار اسد، رییس جمهور سوریه، از اصلاحات سخن می‌گوید، اما سرکوب‌های شدید، نیات واقعی او را نشان می‌دهند».

وی افزود: «آنها بدترین تاکتیک‌های متحد خود، ایران، را به کار می‌بندند و از احترام گذاشتن به خواست و مطالبات مردم خود در سوریه سرباز می‌زنند».

عدم تناسب اقدامات جهانی با حجم سرکوب

به گزارش روزنامه النهار چاپ بیروت، فعالان حقوق بشر اقدامات جهانی در برابر دولت بشار اسد را کافی نمی‌دانند. آمریکا و اتحادیه اروپا در روزهای گذشته گفته‌اند که اگر دولت بشار اسد رویکرد خود در سرکوب معترضان سوری را تغییر ندهد به زودی اقدامات تازه‌ای علیه وی انجام خواهند داد.

از آغاز سرکوب اعتراض‌ها در سوریه تاکنون اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌هایی علیه حکومت و مقام‌های این کشور اعمال کرده‌اند، ولی در این تحریم‌ها نامی از بشار اسد نبوده است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیش‌تر به دولت سوریه هشدار داده بود که «شرایط کنونی در سوریه اضطراری است و اگر قرار است تغییری در این کشور صورت بگیرد زمان آن هم اکنون است».

وی با ابراز نگرانی از سرکوب روزافزون معترضان در سوریه گفته بود: «همه می‌دانیم که وضعیت بسیار حساسی است و در شرایطی قرار داریم که نیاز است همه گزینه‌ها را بررسی کنیم».

در این میان اگرچه سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در خصوص اضافه کردن بشار اسد به فهرست تحریم سیزده مقام سوری گفت‌وگو کرده‌اند؛ اما فعالان حقوق بشر و معترضان در سوریه اقدامات بین‌المللی را با حجم سرکوب روزافزون در سوریه متناسب نمی‌دانند.

هیچ نظری موجود نیست: