۱۳۹۰ خرداد ۸, یکشنبه

به سوی الله رب العزت برگردیم و صادقانه توبه کنیم


شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه های این هفته نماز جمعه، ابتدا به تلاوت آیاتی از سوره مبارکه حشر پرداخت و پس از آن در تشریح آیه «یا أیها الذین امنوا اتقوالله ولتنظر نفس ما قدمت لغد واتقوالله إن الله خبیر بما تعملون» [حشر:18]، خاطرنشان کرد: الله تعالی در این آیه اهل ایمان را مورد خطاب قرار داده و فرموده است: ای مومنان و ای کسانی که به خداوند و حساب و کتاب و رسالت حضرت رسول صلی الله علیه وسلم اعتقاد دارید، از خدا بترسید و هر یک از شما بنگرد که برای فردای قیامت چه آماده کرده است.
مولانا عبدالحمید ادامه داد: این سخن بسیار مهم و قابل توجه است، جای فکر و تأمل است که خداوند متعال تک تک ما را به عنوان یک مومن، مورد خطاب قرار می دهد و توجه ما را به یک نکته خاص جلب می کند.

معلوم می شود که نیاز ما به سعادت اخروی به مراتب بیشتر از سربلندی و کامیابی در دنیا است؛ چرا که در هیچ جا از قرآن مجید الله تعالی به ما هشدار نداده و نگفته است، تک تک شما بنگرید که چه مقدار از نیازهای زندگی آینده خود را تامین کرده اید. اما می بینیم که در رابطه با قیامت و حساب و کتاب آن، الله تعالی هشدار می دهد و از ما می خواهد که برای آن روز خود را آماده کنیم.

ایشان در ادامه تاکید کرد: امروز مسلمانان همانند صحابه برای آخرت خود آمادگی نمی کنند و همین نکته علت اصلی ضعف و شکست آنان به حساب می آید. ما امروز کمتر به فکر آخرت خود هستیم، کمتر به قبر و جهان باقی می اندیشیم و کمتر به فکر بهشت و جهنم هستیم. احتمال نمی دهیم که روزی گرفتار اعمال بد خود شویم و گمان می کنیم که یک مخلوق بهشتی هستیم. به راستی بر پیشانی چه کسی نوشته شده است که او در آخرت با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد؟، اگر چنین چیزی به قلب شما القا می شود، بدانید که القای نادرست است و غیر از خدا هیچ کس از عاقبت ما آگاه نیست. چه تضمینی به ما داده شده و چه کسی نجات ما را ضمانت کرده است؟ در حالی که آنحضرت صلی الله علیه وسلم خطاب به صحابه کرام می فرمود: «والله لا أدری ما یفعل بی و لا بکم» به خدا سوگند، من نمی دانم که با من و شما چه کرده می شود. آری، حبیب خدا، رسول گرامی صلی الله علیه وسلم و صاحب وحی نمی داند که سرانجام او چه می شود، من و شما که جای خود داریم.

ایشان در ادامه خطاب به نمازگزاران حاضر در مسجد جامع مکی زاهدان گفت: به راستی چرا من و شما نسبت به آخرت هیچ گونه برنامه ریزی و آمادگی نمی کنیم؟، چرا اعتقاد من و شما ضعیف شده و کمتر از خدا می ترسیم و کمتر برای آخرت خود گریه می کنیم.

مولانا عبدالحمید افزود: امروز گریه و تضرع و زاری از بین رفته است. استغفار و توبه کم رنگ شده است، اصلاح اعمال، شب بیداری و ذکر و یاد خدا در بین مسلمانان کمرنگ شده است و علت این امر آن است که ایمان و اعتقاد ما به آخرت ضعیف شده است. امروزه ما مسلمانان از آنجایی که مال و زن و زر و زور و قدرت دنیا را می بینیم، به وجود آنها یقین کرده ایم و به همین دلیل همواره در تلاش کسب آنها هستیم، اگر عازم سفر شویم برای آن برنامه ریزی می کنیم و تمام وسایل و لوازم مورد نیاز خود را آماده می کنیم، زیرا یقین داریم که ما در سفر خود به آنها نیاز پیدا می کنیم، اما وقتی نوبت به سفر آخرت و قبر می رسد، چون نسبت به آن ایمان و اعتقاد کامل نداریم، برای آن آمادگی هم نمی کنیم. به راستی چند بار به یاد هولناکی قبر گریه کرده ایم، آیا به این اندیشیده ایم که وقتی حساب و کتاب ما در روز آخرت آغاز می شود چه حالی پیدا می کنیم و وضعیت ما چه می شود؟

ایشان ادامه داد: خاطرمان آسوده است و می گوئیم «الله غفور و رحیم و مهربان است!» اگر خدا برای آخرت مهربان است، پس برای دنیا هم مهربان است؛ چرا هنگام کسب مال دنیا به مهربانی خدا دلخوش نمی کنیم و برای آن در جوش و خروش به سر می بریم اما برای آخرت به مهربانی خدا امیدوار می شویم و توکل می کنیم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان خود به مقایسه وضعیت صحابه کرام و حضرت رسول صلی الله علیه وسلم در این زمینه با وضعیت مسلمانان امروزی پرداخت و در ادامه خاطرنشان کرد: مسلمانان صدر اسلام و در رأس آنها رسول اکرم صلی الله علیه وسلم همواره به فکر آخرت بودند، تمام توجه آنها معطوف به آخرت بود، همواره به این می اندیشیدند که چگونه خود و دیگران را از عذاب روز قیامت نجات دهند، اما با این حال از ترس آخرت و حساب و کتاب آن روز، می گفتند؛ کاش ما از مادر متولد نمی شدیم.

آری، آنها با آن همه آمادگی و انجام اعمال نیک از پروردگار خود چنین می ترسیدند؛ حال وضعیت من و شما که هیچ عملی انجام نداده ایم، اگر نماز می خوانیم حواس ما پرت است و همیشه به فکر افزایش مال و منال و دارایی‏های خود هستیم، چه خواهد بود؟

ایشان ادامه داد: حضرت عایشه صدیقه رضی الله عنها روایت می کند که آنحضرت صلی الله علیه وسلم در نیمه های شب از خواب بر می خواست و به عبادت و راز و نیاز با خدای خود می پرداخت. گاهی از شدت گریه سنه ایشان چنان صدا می داد که من هم شروع به گریه می کردم.

آری؛ آنان عارفان واقعی الله تعالی بودند و عظمت و بزرگی خداوند متعال را واقعا درک می کردند. آنها می دانستند که قیامت چقدر وحشتناک است و حساب و کتاب آن چقدر سنگین.

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید همچنین با بیان اینکه اگر اعتقاد به قیامت را حیوانات می داشتند و این نکته را درک می کردند، از شدت خوف و ترس لاغر می شدند، اظهار داشت: صحنه های قیامت که الله تعالی در قرآن مجید آنها را توصیف کرده است، بسیار هولناک و وحشتناک اند؛ الله تعالی می فرماید: در آن روز فرزندان از پدران و مادران خود فرار می کنند و مادران و پدران از فرزندان خود. در آن روز انسان از همسر خود و تمام دوستان و خویشاوندانش فراری می شود، چنان حالت خوف و وحشت طاری است که انسان به هیچ چیز دیگری جز نجات خود فکر نمی کند.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در بخش پایانی سخنان خود خطاب به جمع با شکوه حاضر در مسجد جامع مکی خاطرنشان کرد: بترسید از خدا که خداوند متعال از آنچه شما انجام می دهید، با خبر است. عملکرد شما را الله تعالی خوب می داند. جای افسوس است که با وجود چنین اعتقادی، ما حقوق مردم را ضایع می کنیم. بسیاری از مردم از دست ما می نالند. حق همسایگان و والدین ضایع می شود. برادران و خواهران از یکدیگر می رنجند و زن و شوهر از همدیگر شکایت دارند.

از ضایع کردن حقوق انسانها برحذر باشید و بدانید که تمام اعضای بدن شما امانت اند، ما حق نداریم که در امانت خیانت کنیم. لذا همه ما باید به سوی الله رب العزت برگردیم و صادقانه توبه کنیم.

منبع:سنی انلاین

هیچ نظری موجود نیست: